TARİHİ COĞRAFİ BİLGİ EKONOMİ

NÜFUS

TURİZM

SOSYAL ETKİNLİKLER

TARİHİ

                Adını Kraliçe Amastris’ den alan ve İ.Ö.3.yy’ a kadar Sesamos adıyla bilinen Amasra'nın ilk sahibi Tarihçi Strabon'a göre Amazonlar'dır. M.Ö. 12.yy.da Fenikeliler Sesamos'u Sayda kolonisi yapar. M.Ö. 8. Yy.da Şehir İon kolonisine katılır. M.Ö. 580'de Lidyalılar, 547'de Persler şehre hakim olur. Pers döneminde yapılan "Antalkidos Barışı" ile ilk defa otonom yapıya kavuşur.

Sonra, Büyük İskender'in Pers İmparatoru III.Dareios'u yenmesi üzerine hanedanlıklar arası evlilik yapılır. M.Ö. 306'ya gelindiğinde Dareios'un yeğeni Amastris, kendi ismiyle anılacak olan Amasra'ya, çocukları da Herakleia'ya yönetici olur. Amastris döneminde akropol, kutsal tapınaklar, rıhtımlar tamamlanır, Babil Kraliçesi'nin Asma Bahçeleri'nin benzeri inşa edilir.

Persli Prenses, M.Ö. 286'da sitenin tümüne hakim olmak isteyen oğullarınca Karadeniz'de boğularak öldürülür. Sonra, şehrin yönetimi 200 seneliğine Pontuslar'a geçer. Bunlar balıkçılık ve salamuracılığa önem verirler. Roma'da bir varil salamura balık 300 Darahmi'ye satılırdı.

M.Ö. 70 - M.Ö. 395 yıllarında Amastris Şehrine Romalılar hakim olur. Dönem içinde Nicomedia-Amasia hattından bir yol bağlanır. Form, saray, şeref yolu, 5 bin kişilik Tiyatro, akropol, tapınaklar ve Kuşkayası Yol Anıtı yapılır. Ayrıca Hıristiyanlığa geçişin olumsuz şartları yaşanır.

M.S. 395'de Amastrist Doğu Roma sınırları içinde kalan Bizans'ın egemenliğine geçer. Yine bu dönemde yol şebekesi onarılır. Kale tahkimi yapılır. Gemi yapımcılığı geliştirilir. Esir ticareti ve kereste ihracı gelir kaynağı olur.

 amasra  amasra  

M.S. 163 yılında imparator Mihail, Amastrist şehrini Cenovalılar'a kiralar. Artık buranın ismi Samastro'dur. Anılan dönemde Amasra'ya sarnıçlar ve konsolos sarayı yapılır. Esir ticaretine önem verilir. Mesela sağlam bir kölenin satış fiyatı 50 Dirhem'di (=160 gr. Gümüş).

Mora seferinden dönen Fatih Sultan Mehmet, 1460 yılında 150 parça gemiye 30 bin levend askeri bindirip Amasra'ya sevk eder. Kendisi de kara yoluyla ulaşır. Bakacak Tepesine geldiğinde "Lala Lala Çeşm-i Cihan buramı ola" der. Şehri savaşsız teslim alır.

Amasra bu tarihten sonra, gizemli geçmişiyle hep Osmanlılar'ın ve Türkler'in egemenliğinde kalır.

Kuş kayası anıtıCumhuriyet tarihine kadar İlçe statüsündeyken, Cumhuriyetle birlikte Bartın’a bağlı bucak statüsüne düşmüş, 1987 yılında tekrar İlçe olmuştur. Zonguldak’ ın İlçesi iken, Bartın’ ın 1991 yılında İl olmasıyla birlikte Amasra Bartın’ a bağlanmıştır.

 

 

 

COĞRAFİ BİLGİ

 

    

Şehir merkezi, Bartın'ın kuzeyinde dik yamaçları Karadeniz'le buluşturan yedi tepe, beş yarımada ve iki ada üzerinde kurulmuştur. Amasra ve yöresi I. zamanın Karbon döneminde oluşmuştur. Toprak altında bol miktarda Taşkömürü vardır. Amasra'nın kuzeyinde Kuşkayası, doğusunda Karabalçık ve güney doğusunda Esenler Dağları bulunmaktadır.

Yüzölçümü 115 km2 olan Amasra'nın ilçe nüfusu 2000 sayımına göre 16.438'dir. Şehir merkezi nüfusu ise 6085'dir.

Amasra Cumhuriyet tarihine kadar İlçe iken, Cumhuriyetle birlikte Bartın’ ın nahiyesi olmuş ve 1987 yılında çıkarılan tanımla tekrar İlçe statüsüne kavuşmuştur.

Merkez Belediyesi ile 30 köyü mevcuttur.

EKONOMİ

İlçe ekonomisi, daha ziyade İlçe’ de bulunan maden ocaklarına ( ATİ ) dayansa da, kırsal kesiminde tarım ve hayvancılık da önemli gelir  kaynağıdır.

Tarihi 17.yy’ ya dayanan ağaç oymacılığı bu gün Amasra ve Köylerinde sürdürülmekte ve önemli gelir kaynağı özelliğini korumaktadır. Çekiciler Sokağında, Ihlamur, Şimşir, Dişbudak, Ceviz, Kiraz ve Kızılağaç gibi ağaçlar kullanılarak çeşitli hayvan motifleri, çerez takımları, isimli, anahtarlık, resimlik vb. süs eşyaları satılmaktadır. 

İlçe’ de önemli gelir kaynaklarından biri de turizm sektörüdür. Eşsiz doğal yapısı, 3000 yıllık tarihi dokusu 1940’ lı yıllardan beri Amasra’ yı turizm cazibe merkezi yapmıştır. Son yıllar da turizm alt yapı sorumlularının da giderildiği Amasra, yaz – kış turistlerin akınına uğramaktadır.

İlçenin önemli gelir kaynaklarından birisi de balıkçılıktır. İlçe de her zaman taze balık yeme olanağı bulunmaktadır.

NÜFUS

BİRİMLER

1997 NÜFUSU

2000 GENEL NÜFUS SAYIMINA GÖRE

NÜFUS ARTIŞI

YÜZ ÖLÇÜMÜ (Km²)

NÜFUS YOĞUNLUĞU

ERKEK

KADIN

TOPLAM

İLÇE MERKEZİ

3205

3133

6338

-

15

422.53

KÖYLER

4469

5315

9784

-

105

93.180

TOPLAM

7674

8448

16122

-

120

134.35

TURİZM

 

  Amasra tekne gezintisi    amasra    amasra

Bartın yazmaları, Tel kırmanın tüm Çeşitleri, Kanaviçe örtüler, Antika işlemeler, El dokuması eski Bezler, Ahşap süs eşyalari,biblolar,el oyması ağaç işler,gemi maketleri ve hertürlü hediyelik eşyaları kaledibinde ve çekicilerde bulabilirsiniz.

  

SOSYAL ETKİNLİKLER

Gelenek- Görenek

KÜP DİBİ

Hıdrellezden bir gün önce, yani 5 Mayıs akşamı, genç kızlar dikili bir gül bulabildikleri mahallerinde su dolu kaplarıyla toplanırlar. Kızın biri ise farklı olarak küp getirmiştir. Hemen gülün dibine çukur açılır, küp yerleştirilir. Herkes bir düğmesini yada bir altınını küpe koyar. Sonra getirilen sular ilave edilir. Küpün ağzı kapatılıp çukura gömülür. Evlere gidilir.

Hıdrellez günü tan ağarırken aynı kızlar küpün yanında toplanır. Oraya mahalleli ergenlik çağına girmemiş bir kız çocuğu daha gelir. Bu kız, çukurdan çıkarılan küpü iyice karıştırır. Sonra tek tek küpteki düğme yada altınlarla çekiliş yapar. İlk çıkan talihlidir ve mutlaka evlenir. Sona kalan küp dibi olmuştur. O yıl içinde evlenemez. Şansının artması için boş küple evde bir yıl birlikte olması öğütlenir. Oda hüzünle küpü alıp gider.

ULAŞIM

Karayolu: Amasra'ya ulaşım Bartın ve Kurucaşile yönünden karayolu ile sağlanır. Terminal binası yoktur.

Amasra'dan Bartın'a ve Diğer İlçelere Sefer Düzenleyen Firmalar ve Güzergahları

 

 

FİRMA ADI

ADRES  ve TELEFON NO

GÜZERGAHI

AMASRA SEYAHAT    Her gün 07.00/19.00

saatleri arasında her saat           

Şehirler Arası Otobüs Terminali

BARTIN

Amasra - Bartın

PALA TUR

Her gün saat 06.00/09.30/14.00’ de

Şehirler Arası Otobüs Terminali

BARTIN     227 49 35

Amasra-Kurucaşile-

Cide

CİDE TUR

Her gün saat   06.30’ da

Şehirler Arası Otobüs Terminali

BARTIN   227 49 35

Amasra-Kurucaşile-

Cide